kargo
KARGO BEDAVA
200 TL ve Üzeri Alışverişlerde

ATA YAKA GÖMLEK

  En yaygın olarak tercih edilen giyim türlerinden biri olan smart casual giyim tarzı ile ilişkilendirilen ata yaka gömlek, dışa kıvrımı bulunmayan dik bir yaka formuna sahiptir. Ata yaka gömlekler genellikle smokinlerin ve frakların ayrılmaz bir parçasıdır. Fakat piyasaya bakıldığı zaman ata yaka gömlek daha çok smokin ve fraklar ile giyildiğinden yalnızca beyaz renkte bulunurlar. Ata yaka gömlekler ile birlikte papyon kullanılmalıdır. Ata yaka gömlekler aynı zaman ceremony gömlekler olarak da bilinir. Hem düğünlerde hem özel davetlerde, törenlerde ve balolarda, hem de resmi ortamlarda kullanılabilir. 

 

 

Ata Yaka Gömlek Nedir?

  İngilizce’de “wing collar” olarak bilinen bu yaka tipi, Mustafa Kemal Atatürk tarafından sıklıkla kullanıldığı için dilimize ata yaka ismi ile geçmiştir. Ata yaka gömlekler frak ile kullanıldığı zaman göğüs kısmına kalıp şeklinde sert bir plaka yerleştirilir. Bu yüzden frak için kullanılan ata yaka beyaz gömlek modellerinin biraz daha farklı olduğu söylenebilir. Her ne kadar Atatürk’ün fotoğrafların bu gömlek modelinin kravat ile kullanıldığı görülse de ata yaka gömlek yaygın olarak papyon ile kullanılmaktadır. Ata yaka gömlekler genellikle beyaz gömlekler ile kullanılıyor olsa da bu yaygın bir kanı değildir. Yani dünyanın başka noktalarında örneğin mavi bir ata yaka gömlek slim fit model ile de bulunabilir. Yine de resmi davetlerde ya da özel etkinliklerde ata yaka beyaz gömlek tercih edilmelidir. 

 

 

Ata Yaka Gömlek Özellikleri

  Ata yaka gömlekler genellikle slim fit olarak üretilirler. Biyeli ve jakarlı modelleri bulunmaktadır. Pamuk ve polyester malzemelerin bir arada kullanılması ile üretilirler. Ata yaka gömleklerde cep bulunmaz, aynı şekilde smokin ve fraklar da cepsiz şekilde üretilir. Ata yaka gömleklerin düğme kapamalı ve gizli düğme kapamalı modelleri bulunur. Uzun kollu olarak üretilen ata yaka gömlek slim fit modellerde kısa kollu üretim bulunmamaktadır. X small, small, medium, large ve x large olarak üretilen ata yaka gömlek modelleri, yaygın olarak beyaz üretilmekle birlikte lacivert ve bordo renklerine rastlamak da mümkün olabilir. Aynı zamanda bu gömlek türünde sivri manşet ve double manşet kullanılmaktadır. Ata yaka gömlekler hem kumaş kalitesi ile, hem de sürekli olarak kullanılmayacak olmaları sebebi ile uzun süreli bir kullanım sunmaktadır. Erkek giyim modası içerisinde en şık giyim ürünü olarak gösterilen smokinlerin bu eşsiz parçası, tarzınızı ortaya koymanız için harika bir giyim ürünü olarak var.

 

 

Ata Yaka Gömlek Nerelerde Kullanılır?

  Diyelim ki bir arkadaşınızın düğünü var ve siz de davetlilerden birisiniz. Bu durumda aklınıza ilk getirmeniz gereken giyim ürünlerinden biri elbette bir smokin ya da bir frak. Benzer şekilde eğer resmi bir organizasyona ya da bir baloya davetliyseniz de yine smokin ya da frak giymeniz gerekecektir. Eğer bir smokin ya da frak giymeniz gerekiyorsa, bu iki kıyafetle de kullanabileceğiniz tek gömlek türü, ata yaka gömlek modelleridir. Vücudunuzun yapısına ve şekline göre isterseniz standart, isterseniz de ata yaka gömlek slim fit modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Örneğin televizyonlarda karşımıza çıkan ya da bir şekilde tanık olduğumuz ödül törenleri gibi etkinliklerde, genellikle herkes smokin ya da frak giymekte ve ata yaka beyaz gömlek tercih etmektedir. 

 

 

Ata Yaka Gömlek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Ata yaka gömlekler smokin ve frak ile birlikte giyilebildiği için, başka kıyafetlerle birlikte kombin yapılması önerilmemektedir. Elbette herkes kendi tarzına ve zevkine göre bu kıyafetleri giyebilir. Eğer resmi bir davete gidecekseniz ya da katıldığınız etkinlikte smokin ya da frak giyme zorunluluğu varsa, bu durumda kesinlikle bir ata yaka gömlek tercih etmeniz gerekiyor. Hatta öyle ki pek çok resmi davet ve organizasyonda beyaz gömlek giymek zorunludur. Bu yüzden smokin ve frak ile birlikte ata yaka beyaz gömlek giyiliyor. Bu yüzden aslında ata yaka gömleklerin tek başlarına değil, bir smokin ya da frak ile birlikte alınması öneriliyor. Çünkü zaten smokin ve fraklar içlerinde ata yaka gömlek slim fit ürünü de olan takımlar şeklinde üretiliyor. Ayrıca eğer üzerinizdeki ceketi çıkarma ihtimaliniz varsa, bu durumda düğmelerin yanında siyah şeritleri bulunan bir ata yaka beyaz gömlek tercih edebilirsiniz. Çünkü pantolonun yanında bulunan saten şerit ile uyum gösterecektir. 

 

 

Ata Yaka Gömleği Kimler Giyer?

  Eğer herhangi bir organizasyon içerisinde sunuculuk gibi bir göreviniz bulunuyorsa ya da bir katılımcı iseniz, o halde ata yaka gömlek giymeyi tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde eğer bir konser düzenleyecekseniz ya da sizin için önemli bir gecede arkadaşlarınızı davet edecek ve bir balo düzenleyecekseniz, bu durumda yine ata yaka gömlek giymek doğru bir tercih olacaktır. Aynı zamanda ata yaka gömlekler damatlıkların altına giyilmek üzere, evlenmek üzere olan erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Çünkü genellikle düğünlerin davetlileri takım elbise altına standart klasik gömlek giyerken, damadın bir farkı olması gerekir. Bu yüzden de damatlar smokin ve ata yaka beyaz gömlek giymektedir. 

 

 

Ata Yaka Gömlek ile Şıklık Yaratmak

  Ata yaka gömlekler klasik gömleklerden çok daha farklıdır. Klasik gömlekler takım elbiseler ile tercih edilirken, ata yaka gömlek slim fit modeller smokin ve frak ile giyilir. Takım elbiselerde kravat kullanılır ya da kravatsız olarak kullanılırlar, oysa ata yaka gömlek ile birlikte papyon kullanılır. Dolayısıyla bir klasik gömlek ile ata yaka beyaz gömlek yan yana geldiğinde bu ikisi arasından şıklık açısından mutlaka bir fark olacaktır. Takım elbiseler günlük hayat içerisinde karşımıza sıklıkla çıktıkları için, dikkat çekici olabilmeleri adına üst düzey bir kalitede ve şıklıkta olmaları gerekir. Oysa ata yaka gömlek kullanılarak oluşturulmuş bir smokin kombininin dikkat çekici olması için ekstra bir şey yapmasına gerek yoktur. Çünkü zaten dikkat çekici kombinlerdir. Eğer siz de kendinizi hiç olmadığınız kadar şık görmek ve tüm dikkatleri üzerinize toplamak isterseniz, hemen Morven internet mağazasına girebilir ve en şık ata yaka gömlek modellerini uygun ata yaka gömlek fiyatları ile satın alabilirsiniz.

 

 

Ata Yaka Gömlek Nereden Alınır?

  Diğer tüm erkek giyim ürünlerinde olduğu gibi, ata yaka beyaz gömlek ürünlerini de sorunsuz bir alışveriş deneyimi ile Türkiye’nin lider markalarından biri olan Morven’den alabilirsiniz. Morven tüm müşterileri için uygun ata yaka gömlek fiyatları sunmakta ve uzun ömürlü, son derece kaliteli smokin, frak, ata yaka gömlek, papyon, takım elbise modelleri üretmekte, bunların dışında çok geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet vermeye devam etmektedir. 1987 yılından bu yana aralıksız şekilde hizmet vermeye devam eden Morven kalitesi, bugün sınırları aşmış ve dünyanın pek çok ülkesinde bilinir hale gelmiştir. Tüm dünya genelinde çok geniş bir müşteri portföyüne sahip olan Morven, gelecekte dünya pazarında lider firma olabilmek adına çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Siz de hemen Morven’e gelen ve aklınızı tarzı bizimle yaratın!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR