kargo
KARGO BEDAVA
200 TL ve Üzeri Alışverişlerde
3.999,99 TL KDV Dahil
7.999,98 TL KDV Dahil
1.999,99 TL KDV Dahil
3.999,98 TL KDV Dahil
1.999,99 TL KDV Dahil
3.999,98 TL KDV Dahil
1.999,99 TL KDV Dahil
3.999,98 TL KDV Dahil
1.999,99 TL KDV Dahil
3.999,98 TL KDV Dahil
1.999,99 TL KDV Dahil
3.999,98 TL KDV Dahil
1.999,99 TL KDV Dahil
3.999,98 TL KDV Dahil
1.999,99 TL KDV Dahil
3.999,98 TL KDV Dahil
1.499,99 TL KDV Dahil
2.999,98 TL KDV Dahil

SMOKİN

  Damatlık olarak da bilinen smokin, erkeklerin en özel günlerinde kullandığı, bu yüzden de seçimi sırasına özen gösterilen bir kıyafet türü. Şıklığı ve her biri ince şekilde düşünülmüş detayları ile smokinler, farklı renklerde ve farklı modellerde üretilebiliyor olsa da elbette bazı standartları var. Doğru smokin seçimi çok önemli olduğu gibi, smokin ile birlikte kullanılacak olan aksesuarlardan ayakkabı seçimine kadar daha pek çok önemli detay bulunuyor. Aynı zamanda smokin takım seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta var. 

 

 

Smokin Modelleri

  Smokin üretilirken belli standartlar göz önünde bulunduruluyor olsa da özel günler, davetler ya da düğün gibi etkinlikler için farklı modeller de mevcut. Örneğin özel günler ya da davetler için herhangi bir mağazadan herhangi bir smokin alınabileceği gibi, damatlık olarak kullanılacak smokinler genellikle kişiye özel olarak dikiliyor. Smokinlerin slim fit jakarlı ve slim fit yelekli modelleri, smokin grubu içerisinde en çok tercih edilenler. Bunların dışında, slim fit düz smokinler de bulunuyor. Smokinlerin kişiye özel renklerde üretilse de, şu anda piyasada bulabileceğiniz renk seçenekleri şu şekilde: Saks mavisi, yeşil, krem, bordo, mavi, lacivert, koyu bordo, koyu gri, siyah, gri, orta gri ve petrol mavisi. Aynı zamanda smokin elbise seçiminizde yakayı şal ya da kruvaze yaka olarak tercih edebilirsiniz. Siz de kendiniz için en uygun olan rengi seçebilir ve şıklığınızla göz kamaştırmaya başlayabilirsiniz. Renk ve model seçeneklerine göz atmak için siz de Morven’i ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Morven’ de spor damatlık ya da lacivert damatlık modellerine de göz atabilirsiniz.

 

 

Smokin ve Takım Elbise Arasındaki Fark

  Takım elbise ve smokin farklı ortamlarda kullanılan ve birbirlerinden bazı farklarla ayrılan iki kıyafet. Örneğin takım elbiseler günlük kullanım için uygunken, smokin ise daha çok damatlık olarak ya da resmi gecelerde ve balolarda tercih edilen bir kıyafet. Ayrıca takım elbiseler aksesuar olarak kravatla kombinlenirken, smokinler ise genelde papyon ile birlikte kullanılıyor. Ayrıca takım elbise seçerken önünüzde pek çok alternatif olabilir fakat smokinler için böyle bir durum söz konusu değildir. Her erkeğin gardırobunda mutlaka bir takım elbise bulunur. Hatta çoğu zaman günlük kullanım için, davetlerde giymek için ya da iş hayatında kullanmak adına farklı takım elbise modelleri bulunur. Fakat smokin damatlık türü kıyafetler için böyle bir durum mümkün değildir. Takım elbiselerde gömlek rengi için farklı alternatifler değerlendirilebilir fakat smokin erkek modellerinde yalnızca beyaz gömlek giyilebilir. Ayrıca takım elbiseler kravat ya da mendil gibi aksesuarlar kullanılmadan da giyilebilir. Oysa papyon ve mendil aksesuarının olmadığı bir smokin bulunmamaktadır. Siz de smokin ve smokin aksesuarları için Morven’i tercih edebilirsiniz. 

 

 

Smokin Özellikleri

  Dünyanın her noktasında smokin erkek takım elbise modellerinden çok daha farklı bir yapıdadır. Mesela smokin ceketinin yakaları genellikle parlak ve saten kumaştan yapılır. Smokinlerde genellikle şal yaka tercih edilirken, zaman zaman sivri uç yaka da kullanılabilir. Smokinin pantolonunun yan kısmında, yaka ile uyumlu olacak şekilde bir örgü bulunur. Aynı zamanda bu örgü, smokin ve damatlık modellerini takım elbise modellerinden ayıran en önemli detaylardan biridir. Smokinlerin boyunda tamamlayıcı aksesuarları papyondur. Papyonların belinde ise kemer değil kuşak tercih edilir. Kuşağın kullanılmak istenmediği durumlarda, yelek de giyilebilir. Smokinlerin cep kısmında, jetlenmiş cep denen stil tercih edilir. Jetlenmiş cep, takım elbiselerde kullanılan kanat cepten çok daha farklıdır. Bu tasarım smokinlerde daha şık bir görünüm yaratır. Son olarak smokini kombinlerken, altına mutlaka parlak ve rugan bir ayakkabı giyilir. Bunun sebebi ayakkabıların ceketin yakası ve pantolondaki örgü detayı ile uyumlu olması gerektiğidir. 

 

 

Smokin Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Smokin ve damatlıklar özel günlerin vazgeçilmezi. Bu yüzden de seçim yaparken bazı detayları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Örneğin smokin ya da damatlık modelleri arasından seçim yaparken öncelikle dikkat edilmesi gereken şey, modelin dar kesim olması ve üzerinize tam oturmasıdır. Potluk yapan ya da bol gelen damatlık takım elbise modelleri yaratılacak şıklığı engelleyebilir. Ayrıca mezuniyet gibi özellikle genç erkeklerin katıldığı özel etkinliklerde dar paça pantolonların tercih edilmesi daha şık bir görünüm yaratacaktır. Aynı zamanda smokinin olmazsa olmazı olan pantolon kenarındaki saten şeritin mutlaka olması gerekmektedir. Çünkü bu şeridin olmadığı bir pantolon ile tamamlanmış bir smokine, smokin demek mümkün değildir. 

Smokin seçiminde gömlek ve papyon uyumu da büyük önem taşır. Smokinde her zaman bembeyaz ve jilet gibi duran bir gömlek tercih edilmeli, ceketsiz olarak vakit geçirdiğiniz asla potluk yapmamalıdır. Bu yüzden de dar kesim bir gömlek tercih edilmelidir. Manşetlerin katlı olması da sizi her zaman daha şık gösterecektir. Özellikle damatlık modelleri 2021 yılı içerisinde daha çok katlı manşet kullanılarak üretilmektedir. Aynı zamanda bu modellerde gömlek önünde siyah pin düğmelerin bulunması da daha şık bir hava katacaktır. Smokin ile birlikte kullanılmak üzere aksesuar olarak deri kayışlı ve parlak camlı bir kol saati, parlak gümüşten kol düğmeleri tercih edilebilir. Sonuç olarak ister beyaz damatlık ister siyah damatlık seçin, tüm erkek damatlık modellerinde söz konusu detaylara mutlaka önem verilmesi gerekiyor. 

 

 

Smokin Nerede Kullanılır?

  Smokin, günlük kullanım için ya da iş hayatında tercih edilebilecek bir kıyafet değildir. Özel günlerde, resmi törenlerde, mezuniyet etkinliklerinde, balolarda, davetlerde ya da düğünlerde smokin tercih edilebilir. Smokinlerin belli başlı özellikleri bulunduğu için, takım elbise de olduğu gibi gireceğiniz ortama göre farklı bir smokin seçimi yapmanız gerekmez. Yani sahip olduğunuz tek bir smokin ile, tüm bu sayılan etkinliklerin içerisinde yer alabilirsiniz. Smokin modelleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve birbirinden şık smokin modelleri arasında bir seçim yapmak isterseniz, Morven’i tercih edebilirsiniz. 

 

 

Smokin Fiyatları

  Smokin ya da damatlık fiyatları pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda yalnızca özel günlerde giyildikleri ve genelde bir kereye mahsus olarak satın alındıkları için takım elbiselere oranla daha yüksek fiyatlara sahiptir. Örneğin seçeceğiniz smokinin kumaş kalitesi, renkleri, yaka seçenekleri gibi özellikleri fiyatı etkiler. Burada önemli olan şey, sizin için özel olacak smokini, en uygun smokin fiyatları ile nereden alacağınızdır. Çünkü bir yandan özel ve kaliteli bir smokin tercih etmeniz gerekirken, bir yandan da bir smokine hakkı olanın üstüne bir bedel ödemek istemezsiniz. Bu yüzden siz de sektörün önemli markalarından biri olan Morven’i tercih edebilirsiniz.

1987 yılından bu yana sektör içerisinde yer alan ve bugüne kadar yapmış oldukları ile adından sıklıkla söz ettiren Morven, bugün Türkiye’de 20’den fazla mağazaya sahiptir ve dünyanın pek çok ülkesinde geniş bir müşteri kitlesi bulunmaktadır. Sektördeki deneyimi ile ve ürettiği şık tasarımlar ile Morven takım elbise, smokin, ceket, pantolon, tişört gibi ürünlerde tercih edilebilecek en güvenilir markalardan biridir. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR